NAS cloudové úložiště

Honya K. Novinky, Tipy a triky Leave a Comment

„Na co?“ – To je asi otázka, kterou si položí každý, kdo má PC na obyčejné užívání, prohlížení facebooku, youtube nebo jiných sociálních sítí. Ale když počítač používáte k něčemu „víc“, jako je úložiště fotek, domácích videí, dokumentů nebo jako já jste takový ten technický typ, který se v počítačí neustále rýpe, nebo jen chcete mít svoje data v bezpečí, NAS je pro vás ideální záležitost. NAS jako takový bych vyzdvihl několika body:

Zálohovací systém

Určitě se Vám někdy stalo, že počítač prostě přestal fungovat. Ať už odešel zdroj, základní deska nebo jiný hardware. Náhoda funguje vždycky a zrovna, když máte nefunkční počítač, urgentně potřebujete ten jeden soubor, jednu fotku, nebo tu mp3, kterou máte na disku. Ale co dělat, když PC je nefukční a na jeho disk se nedostanete a ten jeden soubor máte fakt jen ve vašem pc? Nebo v mém případě – na jednom pevném disku v počítači máte uložena veškerá data (3d modely, fotky, videa, instalátory, zálohy…) a najednou ten jeden jediný disk vyhodí chybu S.M.A.R.T. ( = disk umírá), co dělat?

Cloudové úložiště

Ve standardní domácnosti má každý mobilní telefon, sem tam nějaký ten notebook, tablet, PC nebo Mac, chytrá (nebo alespoň trochu chytřejší) televize. Co kdyby každá měl někde v bytě svou vlastní zabezpečenou skříňku, kde by měl všechny svoje data zálohovaná a přípravená k použití v případě, že něčí nenechavé ruce se postarají o to, že během sekundy ten mobilní telefon, tablet nebo notebook nebude. Peníze Vám sice NAS nevrátí, ale data máte pořád v bezpečí.

DLNA – mediální server

DVD přehrávače jsou už pomalu minulost, o VHS ani nemluvím, BluRay přehrávač je spíše kýč. Pokud stejně jako já nemáte ani jedno, ale máte připojenou televizi k domácí Wi-Fi nebo k ethernetové (kabelové) síti, není nic jednoduššího, než si z úložiště přehrávat filmy, seriály, hudbu nebo fotky bez nějakých připojování zařízení, kabelů, sdílení, komplikací.

Prostě NAS je dokonalý kamarád vašich dat. Nastavení NASu už není sci-fi, jako to bývalo u síťových disků, které měly v tom lepším případě systém a příkazový řádek. Dnes mají NAS grafické rozhraní podobné Windows, klikacím interface projdete hravě nastavení a je to, systém běží. NAS, pokud jej nemáte u hlavy, v obývacím pokoji nebo v kanceláři ani neslyšíte, víte o něm pouze prostřednictvím ikony na telefonu nebo ploše počítače či tabletu.

Pro zálohování systému, fotek nebo osobních dat je to dokonalý pomocník a někdy i zachránce. Mohu jen doporučit!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..