UPOZORNĚNÍ:

Instalaci tohoto operačního systému doporučuji pouze zkušeným uživatelům počítačů. Instalace vyžaduje znalosti administrace systému BIOS a během instalace bude formátován pevný disk


! RIZIKO ZTRÁTY DAT !
Přicházíme asi k nejsložitější a nejnáročnější fázi Hackintoshe, a to je jeho instalace do standardního počítače. Zkusím Vás navést, jak na to. Instalaci bych rozdělil do několika bodů:

Úprava nastavení BIOS

Jako první musíme upravit nastavení BIOSu. TO znamená, že restartujeme počítač a ihned po restartu opakovaně mačkáme DEL nebo F2 nebo klávesovou zkratku dle výrobce (většinou bývá popsána "#klávesa" to enter BIOS. Měli bychom být v BIOS. Nastavení každé základní desky je jiné, takže bych uvedl několik věcí, které by se měly nastavit.

a) stiskněte F5 nebo zvolte volbu "Load Defaults" - tím se vyresetuje nastavení BIOS do původního.

b) pokud Váš procesor podporuje funkci VT-d, zakažte ji (Disabled),

c) pokud systém podporuje funkce CFG-Lock, zakažte ji (Disabled),

d) pokud systém podporuje Secure Boot Load, zakažte jej (Disabled),

e) v položce OS Type vyberte Other OS,

To by mělo být vše. Z mé zkušenosti virtualizace od Intel funguje. BIOS tedy máme nastavený. Nyní přijde pro mnohé velké zklamání - potřebujete počítač Mac a USB flash disk (kapacita více jak 8GB).

Příprava instalačního USB disku

Na Macu si v App Store najdeme instalaci systému Mac OS v aktuální verzi (zde je uveden Mac OS X El Capitan, v průběhu pár dní bude aktualizován na současnou verzi MacOS High Sierra) a zvolíme "Stáhnout".

Image

Když se aplikace spustí, klikáme - Continue, Continue, Continue, Continue, Agree, pak ve výběru klikáme na naší USB jednotku. V dalším okně vybíráme systém, který chceme instalovat a jelikož jsme si stahovali El Capitan, vybereme "El Capitan".

Image
Až se nám systém stáhne, vložíme USB flash disk. Po vložení stiskneme ⌘+mezerník a napíšeme "disková utilita" a spustíme ji. Označíme si Flash disk.
Image

Klikneme na "Rozdělit" a vybereme možnost "1 oddíl". Vybereme "Možnosti" a vybereme "GUID Partition Table". Vyplníme jméno disku, například "El Capitan Install USB" a u formátu vybereme možnost "MacOS rozšířený (žurnálový)" a klikneme na "Rozdělit".

Až toto bude hotovo. Stáhneme si aplikace UniBeast, která je ke stažení zde (možná bude nutná registrace na webu). Bohužel asi rozladíme majitele Macu, protože mu budeme muset na chviličku změnit jazyk systému na Angličtinu, jinak UniBeast nespustíme. Ujistěte majitele Macu, že se mu s počítačem nic nestane.

Image
Pokud Váš počítač má k dispozici UEFI BIOS, vybíráme v dalším okně UEFI BIOS, pokud ne, vybíráme Legacy Boot Mode.
Image
V dalším okně vybíráme, co máme v PC, jestli grafickou kartu integrovanou, od ATi nebo nVidia.
Image
V následujícím okně vidíme shrnutí toho, co jsme naklikali a dáváme Continue a Install.
Image
Po chvíli máme na USB disku nakopírovanou instalaci Mac OS X. V nastavení systému vrátíme v nastavení zpátky jako výchozí jazyk Češtinu.
Image

Vlastní instalace systému MacOS

Náhledové obrázky jsou pouze ilustrativní a jsou vytvořeny při experimentální instalaci za použití vituálního software Parallels Desktop.

Restartujeme počítač a hned poté stikneme opakovaně F8, F2, F11 nebo F12 nebo cokoli, co nás navede na nabídku, kde si vybereme, z jakého zařízení bude počítač bootovat. Zvolíme naše USB a za chviličku na nás vykoukne instalační proces Mac OS X. Prvním krokem vybíráme jazyk.

Image
Čeština je někde v půlce menu. V dalších krocích musíme vymazat a naformátovat cílový disk, kam se bude systém instalovat. Takže hned jak dáme po výběru jazyka pokračovat, v horní liště vybereme "Nástroje" a hned "Diskovou utilitu".
Image

V diskové utilitě v levém menu vybereme disk, kam se má Mac OS nainstalovat, klikneme na "Rozdělit". Dále:

Jméno:  "#Jméno disku"
Formát: OSX Rozšířený (Žurnálový)
Schéma: GUID Partition Map

Image

Klikneme na "Použít". Až se operace dokončí, zavřeme diskovou utilitu. Proklikáme se o něco dál, přes souhlas s licenčním ujednáním, které potvrdíme a dostaneme se do okna, kde se nás instalátor ptá, kam nainstalovat systém, vybereme disk, který jsme smazali ("#Jméno disku"). Po nainstalování se systém restartuje.

Po restartu budeme dotázáni na několik otázek, jako je sdílení polohy a podobně. Dostaneme se k oknu, kde se nás náš nový Mac ptá, zda chceme používat Apple ID. Toto vřele doporučuji, jelikož na cloudové (online) úložiště bude Mac ukládat veškeré kontakty, maily a data z Macu. Pokud Apple ID nemáte, doporučuji si jej založit.

Image
Potvrdíme ještě jednou licenční podmínky a vytvoříme si svůj účet. Vybereme časové pásmo, kde stačí do kolonky vepsat "Praha". A je to. Systém je nainstalován!
Image
Ale to nejdůležitější nás ještě čeká.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..