Hackintosh

Na vědomí

Díky minulým negativním zkušenostem s klienty, kteří nejsou ochotni chápat, že Hackintosh se nepoužívá jako hlavní pracovní nástroj a nepoužívají se aktualizace (!!!), které jsem zakázal jak slovně, tak v systému, již Hackintosh neinstaluji, nespravuji ani neposkytuji servis. Jsem ale stále ochoten poradit s výběrem komponentů při jeho stavbě.

I přesto děkuji za spolupráci a trpělivost předchozích spokojených klientů a současných uživatelů počítačů Hackintosh mé výroby.  Vám jsem samozřejmě ochoten Hackintosh stále servisovat, jen prosím mějte na paměti, že již nebydlím v naší metropoli a musím do ní dojíždět.

Děkuji za pochopení.

Jelikož jsem v České lokalizaci nenašel moc článků a informací zaměřujících se na Hackintosh, přidám i já trochu informací do mlýna. Mohu slíbit, že zde budu postovat své postřehy, návody a tipy, jak si zpříjemnit práci na Hackintoshi. Vše, co zde najdete se řídí v zásadě návody z webu tonymacx86.com a návody, které zde jsou jsou mnou ozkoušené a popsané. Podle těchto manuálů je naisntalován i můj Hackintosh. Nejsou zde kopírované texty mimo příkazů do konzole.

Co je to Hackintosh?

Hackintosh je zjednodušeně řečeno standardní domácí PC s procesorem Intel, které je spravováno operačním systémem vyvinutým firmou Apple a pojmenovaným MacOS, v poslední době s označením X. Celkem tedy MacOS X.

Proč?

To je zásadní otázka. Proč instalovat do obyčejného počítače operační systém, který není tak úplně pro obyčejný počítač navržen? Důvodů je hned několik. Shrnul bych je do několika bodů:


 • Protože chci používat Mac OS X a na Apple produkty nemám finance.

 • Operační systém je svižnější a hezčí než Windows.

 • Je přímočařejší, jednodušší a je určen pro efektivní práci.

 • Mám již produkt od Apple (iPhone, iPad nebo MacBook) a potřebuji pracovat na „větším Macu“

 • Jednodušší synchronizace mých zařízení Apple (iPhone, iPad…)

 • Potřebuji rychlý a stabilní systém.

Cenové srovnání:

 • iMac 27″ i5

  Operační paměť = 8 GB DDR3
  Pevný disk = 1 TB
  Procesor = Intel Core i5 4660K
  Grafická karta = NVIDIA GeForce GTX 775M
  Obrovské plus = RETINA 27″
  Cena (rok 2013)

  48.000,- Kč

 • miniITX PC

  Operační paměť = 16 GB DDR3
  Pevný disk = 2 TB
  Procesor = Intel Core i5 4660K
  Grafická karta = NVIDIA GeForce GTX 660
  Obrovské plus = upgradovatelný
  Cena (rok 2013)

  21.000,- Kč

Finanční stránka a finanční politika firmy Apple je celosvětově známá. Vše brutálně drahé. Ale proč? Značka je jedna věc. Druhá věc je ale vývoj. Mac OS X je operační systém prověřený několika lety vývoje a užívání milionů uživatelů narozdíl od Windows, který rok co rok experimentuje s jinými systémy. Mac OS je již po dobu deseti let stejný. Vzhledově se samozřejmě drží na špičce, ale ovládání systému je stejné již po celou dobu „éry X“. Proto si uživatelé nemusí zvykat na jiná uživatelská rozhraní jako v případě Windows (jen si porovnejte rozdíly mezi verzemi Windws 7 – 8 – 10).

Rychlost systému. Je to jednoduché. Uvedu příklad přímo mého PC. Má aktuální sestava je:

CPU
Intel Core i5 4670 (4x 3,4GHz)
RAM
16 GB DDR3 1600MHz
GPU
Asus GeForce GTX660 2GB

Ve Windows 8.1, které mám jako sekundární systém po startu a „uklidnění se“ bere Windows 12 procent systémových prostředků a 1,2 GB RAM. V Mac OS X (aktuálně El Capitan 10.11.3) po přihlášení do systému zabírá pouhé 3 procenta z výkonu CPU a z pamětí bere kolem 800MB, vše ostatní je připraveno k použití. Systém je sám o sobě velmi svižný a nezaregistroval jsem žádný zamrznutí nebo seknutí po celou dobu používání. Taky mohu dodat, že nikdy (díky HFS+ souborovému systému) nebyla potřeba defragmentace nebo použití nějakého programu pro vyčištění počítače a po dvou letech nevidím známky zpomalení. Narozdíl opět od Windows, kde se bez těchto aplikací téměř neobejdu.

Na webu najdete návod na instalaci operačního systému Mac OS. Pokud se na instalaci necítíte a i přesto byste jej chtěli a jste z okolí Prahy, neváhejte mne kontaktovat, systém Vám do počítače nainstaluji. Pokud máte trable s instalací, napiště mi, pokusíme se společně problém vyřešit.

Nainstalovat hackintosh!