Hackintosh a nový El Capitan

Honya K. Novinky, Tipy a triky Leave a Comment

Apple Mac OS X ve verzi 10.11

V posledním příspěvku jsem se věnoval instalaci operačního systému prémiové značky Apple na stolní počítač nebo notebook s procesorem Intel, konkrétně ve verzi 10.10.4 nebo 10.10.5. Včera, to jest 1. října 2015 byla vydána aktualizace systému s názvem El Capitan, aktualizace s označením verze 10.11. Na webových stránkách Apple je systém vychvalován do nebes co se týče výkonu a úspory baterií v noteboocích, vylepšení aplikací jako je disková utilita a podobně.

os-x-el-capitan-installer-300x300Posouzení těchto aplikací a jejich srovnání je na každém z Vás, ale důležité pro nás, to znamená pro uživatele „Hackintosh“ je, zda update na novou verzi systému je stabilní. Za mne – ano. Po instalaci systému přes UniBeast USB se systém spustil bez problému. Jako vždy po updatu nefunguje zvuk a nejsou aktualizované ovladače pro grafickou kartu. Ovladače pro tyto periferie není nutné dlouho hledat. Grafická karta si o aktualizaci ovladače řekne sama a zvuk jde doinstalovat přes utilitu, která je ke stažení na tonyosx86.org. V následujícíh dnech by měla být vydána legendární a velice užitečná utilita MutliBeast, což je poisntalační utilita, prostřednictvím které je možné doinstalovat různé kext ovladače. Systém budu pilně studovat a testovat, takže Vám brzy poskytnu více informací.

Musím ale říci, že bez instalace ovladačů, které vždycky poskytuje MutliBeast je zatím práce složitější. Ovladač pro Bluetooth není až tak stabilní, proto občas vypadne připojení myši (v mém případě Apple Magic Mouse, která funguje přes bluetooth). Zvuk je zatím veden přes HDMI, takže podpora mikrofonu zatím není. Snad se celá věc zlepší vydáním MultiBeast 8.0.

Po 14 dnech používání

Sice ještě nevyšel zmiňovaný MultiBeast 8.0, ale musím říct, že komunita, která se stará o nás – „pseudo-jablíčkáře“ je čilá, a již funguje zvuk a vše ostatní. Systém je plně funkční až na to, že se stále musí bootovat s pomocí USB flask disku, ale to je dle mého záležitost několika dní či pokusů.

Při používání jsem neshledal žádné nevýhody, spíše naopak. Na první pohled zaujme jiný kurzor při načítání, jinak barevný – více funky. Dále například zmíním spotlight. To je pomocný, ale ultra výkonný nástroj k ovládání systému. Po stisku +mezerníku se zobrazí malá poloprůhledná tabulka s pouhým požadavkem k zadání textu. Něco jako vyhledávání na googlu. Co ale následuje po zadání čehokoli? Po zadání textu prohledá počítač, zda se v aplikacích nebo v celém počítači nenachází soubor či složka tohoto jména. Zatím nic neobvyklého. Potom ale prohledá google, App Store, iTunes a ostatní aplikace a zobrazí tyto výsledky. Neskutečný nástroj.

Mně se to sice netýká, ale pro uživatele s Retina displejem nebo tam, kde je tmavé pozadí (Photoshop, Illustrator a podobně), může být problém najít na obrazovce kurzor. Tady stačí jen popojet kurzorem sem a tam a kurzor se zvětší.

Dalšímu vylepšení se dostalo i aplikace emailu, ale o tom nic psát nemůžu, protože používám Airmail.

Abych to shrnul, Apple vydal nástavbu na verze 10.10 s vylepšeními, které nejsou moc vidět, ale uvítáme je. Vřele doporučuji jeho instalaci. Pokud máte Hackintosh ode mně, kontaktujte mne.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..