Apple Mac OS X na PC?

Honya K. Nabídka Leave a Comment

Počítače od Apple jsou pro práci v grafice nebo v oboru fotografie řekl bych mekkou. Díky své propracované reklamě jej všichni chtějí. Ale jsou celkem finančně nákladné. Jestli Vás zrovna neláká jen kvůli 27″ Retina displeji, ale kvůli jeho přímočarému, příjemnému a snadno ovladatelnému a navýše nenáročnému systému, svítá zde pro Vás naděje. Protože Apple nemá žádný patent na svoje vlastní CPU a jiné komponenty, je nucen své MACy stavět na principu „obyčejného“ lidového PC. Takže proč by uživatel standardního PC nemohl pracovat v jejich operačním systému, který si všichni „jablíčkáři“ tak vychvalují?

Pokud máte PC s procesorem Intel, pak je dost velká možnost, že zrovna Vaše PC může běžet pod MacOS a já jej tam umím nainstalovat. Vaše PC pak bude „Hackintosh“. Sám na tomto systému „jedu“ už od února 2015, kdy se mi dostala do ruky instalačka OSX Yosemite 10.10.2. Po několika-denním troubleshootingu, pokusech, omylech a úspěších jsem docílil stabilního systému Mac OS X na svém PC, které jsem si stavěl v Alze. Není to ale zase tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Apple, jak jsem psal, nemá patent na mimozemskou techniku, ale vybírá si komponenty a připravuje so pro ně svoje vlastní ovladače, tzv. Kexty. U většiny hardware s tím není problém, dají se upravit, poladit nebo napsat či stáhnout, ale třeba taková základní deska je celkem oříšek. I ten jsem rozlouskl. Nyní mi běží systém s plnou podporou a akcelerací nVidia, všechny prostředky fungují a já bez problémů také. Jen pro doladění obrazu – sestava, na které nyní běží současný Mac OS Yosemite 10.10.5:

    Procesor Intel Core i5 4670 (4 x 3,4GHz)
    Základní deska ASUS H81I-plus
    Grafická karta ASUS GeForce GTX660 2GB
    Základní deska ASUS H81I-Plus
    Operační paměť 16GB DDR 3

a to vše jako bonus v MicroITX skříni (velikost herní konzole). Cena sestavy v únoru 2014 byla 21.299,- Kč. Původně sestaveno jako herní a multimediální PC. Abyste mi úplně věřili, zde je důkaz:

MacOSXHonya

OSX systém je oproti odzkoušeným Windows 7, 8, 8.1 a 10 svižnější. O tom svědčí i systémové prostředky a jejich využití. Když jsem běžel na Windows 8.1, systém samotný si bral přes 2,5 GB RAM a téměř 15 procent výkonu. Nyní u mne systém potřebuje pro běh 1GB paměti a bere si cca 4 procenta výkonu, což ocením například při práci s více fotografiemi v Adobe Photoshop nebo při hraní si ve 3D. Je samozřejmě na čase položit si zásadní otázku, kvůli které toto celé píši – chci to také? Pokud ano, jsem Váš člověk! Nainstaluji Vám Mac OS X na Vaše PC. To ale pouze v případě, že máte procesor Intel. Jinak bohužel nemohu sloužit. Pouze upozorňuji, že MacOS není systém přímo určený pro „obyčejné“ PC a jeho instalace je i peřs mnou ozkoušenou stabilitu pouze experimentální, takže jeho provoz vyžaduje alespoň minimální znalosti v oblasti správy PC.

Podrobnosti Vám rád sdělím osobně nebo dle možností (mail, FB messanger a podobně).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..